آیا استفاده از 2 ماسک برای محافظت از کرونا مفید است؟ + زالودرمان

آیا استفاده از 2 ماسک برای محافظت از کرونا مفید است؟ + زالودرمان

استفاده از ماسک صورت برای محافظت در برابر ویروس کرونا از ابتدای شروع همه گیری توصیه شده است، اما اخیرا بحثی درباره استفاده از دو ماسک برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا داغ شده است. بر اساس آخرین خلاصه علمی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، پوشش صورت می تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را تا بیش از 70 درصد کاهش دهد، اما آیا زدن یک ماسک مراقبت کافی در برابر ویروس کرونا محسوب می شود؟ آیا استفاده همزمان از دو ماسک بهتر عمل می کند؟ به گزارش هلث، برخی از افراد برای افزایش شانس خود برای عدم ابتلا به ویروس کرونا استفاده از 2 ماسک را پیش گرفته اند و این روند ما را وادار به پیگیری کرد که علم در این باره چه می گوید.

آنچه متخصصان می گویند :

سکات سگال، پزشک در کارولینای شمالی می گوید: در حال حاضر اطلاعات علمی بسیار کمی در زمینه مزایا یا معایب استفاده بیش از یک ماسک صورت وجود دارد. یک مطالعه کوچک به صورت مستقیم به مزایای استفاده همزمان از دو ماسک اشاره دارد، اما همچنان بررسی ها در این زمینه در حال انجام است این بدان معناست که نتایج هنوز به صورت قطعی نیست. در آن مطالعه، محققان دریافتند “ساندویچ” دو ماسک احتمال می رود گزینه بهتری برای محافظت از خود در مقابل ویروس کرونا باشد.
دکتر سگال می افزاید: زدن دو ماسک ایده منطقی است اگر قابلیت فیلتراسیون ماسک ها خیلی قوی نباشد. اکثر مطالعات نشان داده است چندین لایه پارچه ذرات ویروسی را بهتر از یک لایه فیلتر می کند و دو لایه پارچه با کیفیت بالا با بافت محکم بهترین عملکرد را در مقابل ویروس کووید-19 دارد. دکتر سگال اذعان می دارد: با داشتن ماسک هایی با کیفیت پایین تر لایه های بیشتر ممکن است عملکرد بهتری برای مراقبت از فرد در مقابل ویروس کرونا داشته باشد.
زدن دو ماسک به همان شیوه کار می کند و ترکیب دو لایه ماده به نسبت ناکارآمد عملکرد بهتری نسبت به یک ماسک بی کیفیت دارد، بنابراین دکتر سگال پیشنهاد می کند زدن یک ماسک جراحی یا نوع طبی کاملا آزاد و ماسک پارچه ای کاملا محکم روی آن ممکن است “ساندویچ” ماسک بهتری ایجاد کند.
آمش آدالجا، متخصص بیماری های عفونی و دانشمند ارشد مرکز امنیت بهداشت دانشگاه جان هاپکینز در مریلند بر این باور است تاثیر دو ماسک روی صورت به مواد ماسک هم بستگی دارد. دکتر آدالجا می گوید: جایی که شما باید دو ماسک بزنید به کیفیت ماسک هم بستگی دارد یعنی این به مناسب بودن ماسک و میزان عملکرد آن به عنوان یک مانع نیز وابسته است.

استفاده از فیلتر جداگانه داخل ماسک چطور؟

روند دیگر زدن ماسک این است که برخی از افراد یک ماده فیلتر کننده مانند یک قطعه از فیلتر تهویه هوا را درون ماسک خود قرار می دهند. مانند استفاده از 2 ماسک اگر ماسک شما مناسب نباشد یا کیفیت مواد ضعیف باشد انجام این کار ممکن است از شما محافظت بیشتری نکند. دکتر سگال می گوید: اگر ماسک در غیر این صورت عملکرد ضعیفی داشته باشد در این حالت قابلیت آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از فیلتر برخی از قطرات ویروس کرونا را نیز فیلتر می کند، اما دکتر کریلوف اضافه می کند استفاده از فیلتر درون ماسک می تواند ناراحت کننده باشد و تنفس را سخت تر کند که باعث می شود فرد ماسک را مدام بکشد.

استفاده از 2 ماسک

این مسئله به کیفیت در مقابل کمیت برمی گردد یعنی اگر ماسک صورت متناسب و موثری در دسترس نباشد 2 ماسک صورت با کیفیت پایین که می توانند روی هم قرار بگیرند باعث محافظت بیشتر می شوند. سگال می گوید: با این حال، اگر استفاده از 2 ماسک تنفس را سخت می کند ، یکی از آن ها را بردارید.
دکتر کریلوف اذعان می دارد این یک شمشیر دو لبه است یعنی یک مانع اضافی ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما این لایه اضافی می تواند تنفس را سخت تر کند و باعث شود ماسک را برای بهتر نفس کشیدن از صورت خود مدام بکشید که این کار منجر به این می شود که ماسک روی صورت شما به خوبی قرار نمی گیرد.

زدن ماسک مضاعف یا افزودن یک ماده فیلتر ممکن است آخرین روند مراقبت از خود در همه گیری باشد، اما شما نیازی به استفاده از آن فقط به جهت تقلید از دیگران ندارید. دکتر کریلوف می گوید: اتفاق نظر این است که ماسک مناسب یا ماسک جراحی است یا ماسک پارچه ای که دارای دو لایه باشد.
در اینجا یک بروزرسانی برای بهترین ماسک های صورت آورده شده است: CDC توصیه می کند ماسکی انتخاب کنید که دارای دو یا چند لایه پارچه قابل تنفس و قابل شستشو باشد. باید بینی و دهان شما را به طور کامل بپوشاند و در کناره های صورت به خوبی بدون داشتن هیچ گونه شکاف یا درزی قرار بگیرد. ماسکی استفاده نکنید که از وینیل ساخته شده باشد یا پارچه دیگری که نفس کشیدن را سخت می کند. با این حال، با ادامه روند تکامل وضعیت ویروس کرونا ممکن است برخی از داده ها از زمان انتشار این اطلاعات تغییر کرده باشد. در حالی که سازمان بهداشت جهانی در تلاش است تا اخبار را هر چه بیشتر به روز نگه دارد، ما خوانندگان نیز باید از CDC ، WHO و بخش بهداشت عمومی محلی خود به عنوان منبع قابل استناد برای اخبار پیرامون ویروس کرونا استفاده کنیم.

مترجم: الهه زارعیSource link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *