زیر شاخه های رشته روانشناسی چیست ؟ + زالودرمان

زیر شاخه های رشته روانشناسی چیست ؟ + زالودرمان

در این نوشتار، قصد داریم  نگاهی جامع به رشته ی روانشناسی داشته باشیم  چنانچه شما قصد ادامه­  تحصیل در رشته­ پر­طرفدار روانشناسی را دارید لطفاً با ما همراه باشید.

گرایش‌های روان­شناسی در مقطع کارشناسی ارشد:

در ادامه توضیحات در این مورد داده شده اما برای توضیحات کامل تر می توانید به  گرایش‌های ارشد روانشناسی رجوع کنید.

روان­شناسی عمومی:

یکی از شاخه‌های علوم انسانی است که شامل: شناخت مسائل روان­شناسی، علل رفتارهای انسان، چگونگی استفاده از روان­شناسی در امر آموزش­ و­ پرورش، شناخت کودکان عادی و استثنایی و کاربرد روانشناسی در مسائل روانی – اجتماعی است.

روان­شناسي عمومي، در کنکور ارشد نسبت به گرایش‌های روان­شناسی بالینی و روان­شناسی بالینی کودک، پذیرش‌های بیشتری دارد و رقابت در آن ساده‌تر است. از تخصص به آن معنا که در گرایش بالینی مطرح هست، در اين رشته خبری نیست و خود دانشجو باید به­ دنبال علاقه­ اش برود، در کارگاه شرکت کند و … .

فعالیت­ های عمده‌ای که یک فارغ ­التحصیل روان­شناسی عمومی می­ تواند انجام دهد، عبارتند از:

  • کارهای پژوهشی، تحقیقاتی، آموزشی در مراکز مختلف آموزشی (مدارس، دانشگاه­ ها و … ).
  • انجام کارهای درمانی با احراز شرایط و اخذ مجوز.

اما بین  اين گرایش با گرایش بالینی و بالینی کودک و خانواده­ درمانی تفاوت عمده­ ای وجود دارد و آن این است که در فهرست دروس مطالعاتی در ارشد و دکتری، دروس عملی درمانی وجود ندارد.

روان­شناسی بالینی:

یکی از شاخه‌های روان­شناسی است که مبحث اصلی آن بیشتر درمورد شناخت ناهنجاری ­های رفتار انسان، تغییر و درمان این ناهنجاری­ ها و راه­ های پیشگیری از آن­ها بر اساس علوم روان­شناسی است.

دانش ­آموختگان این رشته چگونگی راه های ارائه خدمات بالینی و پژوهشی و آموزشی پیشرفته و گسترده در مراکز تشخیصی و درمانی مؤسسات آموزشی و پژوهشی و مراکز توانبخشی و پیشگیری با همکاری و نظارت استادان روان­پزشکی را فرا می‌گیرند.

بسیاری از دانشجویان ایرانی، از این رشته به گل سرسبد گرایش‌های روان­شناسی نام می­ برند که طرفداران بسیاری دارد. ازجمله فعالیت ­های عمده‌ای که یک فارغ ­التحصیل روان­شناسی بالینی  می­ تواند انجام دهد، عبارتند از:

  • آنچه که واضح است در اين رشته کارِ درمانی در اولویت است: تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف روانی در زمینه‌های مختلف، کار با معتادان، درمان­ های گروهی، مشاوره و …
  • کارهای آموزشی و پژوهشی در مراکز مختلف آموزشی، برگزاری کارگاه­ های آموزشی و …

روان­شناسی صنعتی و سازمانی:

مطالعه­ علمی رابطه میان انسان و دنیای کار که از دو جنبه­ علم و عمل تشکیل شده است. در جنبه­ علمی آن به مطالعه­ انسان در دنیای کار می‌پردازد، اما در جنبه­ عملی آن مشتمل بر کاربرد علم موجود برای حل و رفع مسائل و مشکلات مربوط به کارکنان سازمان ­ها در دنیای کار است.

اين رشته از جدیدترین گرایش­ های روان­شناسی در ایران و جهان است. آینده­ بسیار خوبی دارد. تا لحظه نگارش این مقاله فقط دو دانشگاه اصفهان و اهواز در این گرایش در مقاطع ليسانس و فوق ليسانس دانشجو می ­پذیرند و  هنوز وارد مقطع دکتری نشده ­اند.مسائلی که در اين رشته مطرح مي­ شود از اين دست هستند:

رشته ­ سنجش و اندازه­گیری:

در یک عبارت، رشته­ سنجش و اندازه ­گیری، کاربرد آمار، سنجش و اندازه‌گیری در تحقیقات روان­شناسی و آموزشی است.

این رشته، ارزیابی، ارزشیابی، سنجش و اندازه‌گیری صفات، ویژگی‌ها و خصوصیات انسانی با استفاده از ابزارهای مختلف و با گستره‌ای از روش‌های کیفی محض تا کمّی محض را بر عهده دارد تا از این طریق با سنجش مجموعه‌ای از صفات درونی و توانمندی‌های اکتسابی، از افراد در موقعیت­ های مختلف شغلی و همچنین در آموزش­ و­ پرورش استفاده­ کند.

روان سنجی، گرایش سوم از مجموعه­ روان­شناسی است كه دارای كمترین تعداد داوطلب و تعداد پذیرش  است‌. روان­ سنجی عمدتاً با آمار، شیوه‌های سنجش در آموزش­ و ­پرورش و یادگیری، ارزیابی‌های روان شناختی از طریق آزمون‌‌های روانی و شیوه‌های گزینش و سرند­كردن در ارتباط است‌. ازجمله کارهایی که كارشناس ارشد روان‌سنجی می‌تواند انجام دهد: اجرای آزمون‌‌های روانی – تشخیصی، سنجش هوش، ویژگی‌‌های شخصیتی، آسیب‌های مغزی، عقب ­ماندگی‌های ذهنی، ارزیابی در آموزش ­و­ پرورش، سازمان سنجش و داده‌پردازی است.  همچنین می تواند به همراه یك تیم درمان در كلینیك‌‌های روان­شناختی مشغول به كار شود.

هدف از تحصیل در این گرایش، تربیت افرادی است كه با جنبه‌های نظری و كاربردی در زمینه‌های مربوط به اندازه‌گیری و ارزیابی خصوصیات مختلف افراد انسانی و مهارت‌های او، آشنایی كافی داشته و توانایی به­ كارگیری آن را در موقعیت‌های شغلی در آموزش­ و­ پرورش داشته باشد. فارغ‌التحصیلان این گرایش با استفاده از تئوری كلاسیك اندازه‌گیری به سنجش ویژگی‌های پنهان افراد می‌پردازند و از سویی دیگر با طراحی انواع آزمون‌ها (تحصیلی، هوش و استعداد، استخدامی و … ) در سطوح وسیعی به سنجش آموزشی و تربیتی افراد مشغول‌ هستند. اجرای آزمون‌های روانی در امر تشخیص، همواره یاری ­رسان متخصصان بوده است.

رشته روان­شناسی خانواده­ درمانی:

یکی از دوره‌های تخصصی روان­شناسی است که به مطالعه­ موارد زیر می‌پردازد:

  • ساختار و فرایند تحول خانواده.
  • شناسایی علل و فرایند شکل‌گیری روابط ناهنجار بین زوجین.
  • کاربرد تکنیک ­های خاص درمانی جهت حل مشکلات درون خانواده.
  • روش­ های یاری­رسانی به خانواده‌هایی که واجد نیازهای ویژه هستند.

این رشته یکی از شاخه‌های روانشناسی بالینی است که روی خانواده و بهداشت روانی فرد و جامعه تمرکز دارد تفاوتی که روان­شناسی خانواده درمانی با مشاوره خانواده دارد، در عمق و شدت مشکلات است.

روان­شناس خانواده ­درمانگر عمدتاً به دنبال حل مشکلات ریشه­ ای و عمیق ­تر خانواده است درحالی­که در مشاوره­ خانواده مشکلات سطحی‌تر و ساده‌تر هستند.

زوج­ درمانی یکی از زیرشاخه‌های خانواده­ درمانی است. فارغ ­التحصیلان این رشته می ­توانند با مقاطع سنی کودک و نوجوان هم کار کنند.

توجه: در حال حاضر فقط دانشگاه شهیدبهشتی و دانشگاه علم و فرهنگ در این رشته دانشجو می­ پذیرند.

منابع: نام این گرایش به «بالینی خانواده» تغییر یافته و منابع آن با گرایش بالینی یکسان است.

رشته  روان­شناسی اسلامی:

مفاهیم و مسائل روان­شناسی مثبت­گرا را در دو قلمرو علم و دین بررسی می‌کند. این رشته از تلفیق دو دیدگاه کلاسیک و اسلامی پدید آمده است. در بخش کلاسیک، دیدگاه­های دانش روان­شناسی به­صورت مستقل مطرح می‌شود و ازاین­رو روان­شناسی اسلامی گرایش مثبت­گرا به­عنوان یک رشته­ی مستقل طراحی شده است. در بخش بررسی‌های اسلامی نیز روش اکتشافی و تحلیل محتوا به کشف و پردازش دیدگاه خاص دین می‌پردازد.

منابع: منابع این گرایش با گرایش «عمومی» یکسان است.

روان­شناسی تربیتی:

دانشی است که به دین، فلسفه و پژوهش­های آزمایشگاهی وابسته است و نقش کارسازی در این زمینه­ها به عهده دارد:

شناخت شاگردان، تربیت معلمان، شناخت فرایند یادگیری، پرورش ابزارهای اندازه‌گیری روانی – تربیتی و ارزشیابی یادگیری بالاخص یادگیری پیشرفته.

روان­شناسی کودکان استثنایی:

دانش­آموختگان این رشته در زمینه­ی ارزیابی و تشخیص و بازپروری کودکان عقب­مانده­ی ذهنی با تکیه بر روان­شناسی و در حیطه­ی آموزش­و­پرورش این کودکان، مهارت کسب می‌کنند.

آیا شرکت در کلاس کنکور برای من لازم است؟ چه­قدر احتمال دارد که من در این کلاس‌ها از آموزش بالاتري برخوردار شوم؟  

در کنار انگیزه و هدفی که محرک اول هر شخص است کلاس‌های کنکور یکی از ابزارهای کسب نتایج برتر در کنکور است. انتخاب آموزشگاه­ هایی مانند کیهان روان که دارای هیأت علمی قوی و با­تجربه در زمینه‌ کنکور هستند، می ­توانند به اهداف و پیشرفت درسی همه‌ داوطلبان جهت­ دهی  مناسبی بدهند. استاد با­تجربه، اهمیت مباحث مهم و پرتکرار و نیز نحوه‌ی مطالعه و تست­ زنی را به­ خوبی می­ داند و با این روش داوطلب به نتیجه‌ خوبی خواهد رسید.

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد رشته­ روان‌شناسی در دانشگاه‌های سراسری

جهت اطلاع داوطلبان گرامی آزمون کارشناسی ارشد، فهرست دانشگاه‌های دولتی دارای پذیرش و ظرفیت پذیرش گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد رشته­ی روان‎شناسی در اینجا ارائه شده است.

جهت اطلاع از ظرفیت های دانشگاه ازاد به سایت به سایتazmoon. Org  مراجعه کنید.Source link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *